Relacja z uroczystości pogrzebowych Śp. ks. mitrata Anatola Ławreszuka
Parafia Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku
13 stycznia odszedł do Pana śp. ks. mitrat Anatol Ławreszuk, rezydent parafii Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku. 15 stycznia Boskiej Liturgii i obrzędowi pogrzebu w Cerkwi Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku przewodniczył Jego Ekscelencja Arcybiskup białostocki i gdański Jakub. Zapraszamy do wysłuchania relacji z uroczystości pogrzebowych.
fot. Jan Ławreszuk
Ks. mitrat Anatol Ławreszuk urodził się 15 kwietnia 1940 r w Tokarowszczyźnie. W latach 1961-63 był dyrygentem chóru parafii św. Archanioła Michała w Bielsku Podlaskim. Po ukończeniu Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, otrzymał święcenia diakońskie (17.11.1963) oraz kapłańskie (24.11.1963) z rąk ówczesnego arcybiskupa białostockiego i gdańskiego Stefana i został skierowany do parafii Opieki Matki Bożej w Olsztynie, gdzie pełnił obowiązki wikariusza. W 1968 r. mianowany został proboszczem tejże parafii. W latach 1971 – 1982 pełnił funkcję dziekana okręgu olsztyńskiego. 15 lipca 1982 r. mianowany został przez ówczesnego biskupa białostockiego i gdańskiego Sawę wikariuszem parafii katedralnej św. Mikołaja w Białymstoku. W latach 1983-88 był sekretarzem kancelarii biskupiej w Białymstoku. W latach 2001 – 2007 mianowany został przez Arcybiskupa Jakuba pełniącym obowiązki proboszcza białostockiej Katedry. W roku 2020 na własna prośbę przeszedł w stan spoczynku, zostając rezydentem parafii Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku.
Ks. Anatol Ławreszuk był przez wiele lat kierownikiem Wydziału Katechetycznego Prawosławnej Diecezji Białostocko-Gdańskiej. Ponadto w latach 1986 – 2009 był kapelanem Szpitala Miejskiego w Białymstoku. Był także wieloletnim reprezentantem Prawosławnej Diecezji Białostocko-Gdańskiej przy Funduszu Socjalnym Warszawskiej Metropolii Prawosławnej.
Ks. Anatol był wielokrotnie nagradzany przez św. Sobór Biskupów PAKP, w tym ostatnio prawem noszenia mitry (1999) oraz orderem św. Marii Magdaleny II stopnia (1977). Ponadto uhonorowany był przez władze samorządowe Złotym Krzyżem Zasługi oraz medalem Zasłużony dla Warmii i Mazur.