Radio Orthodoxia

Radio ORTHODOXIA to pierwsza w Polsce prawosławna rozgłośnia radiowa, która emituje swój program codziennie w godzinach 16:00-21:00. Głównym celem rozgłośni radiowej są szeroko rozumiane działania ewangelizacyjne. Audycje emitowane na częstotliwości 102.7 FM mają charakter religijno-społeczny.

  • Cerkiewne kalendarium
  • Czytanie i wyjaśnianie Pisma Świętego
  • Wiadomości z życia Cerkwi
  • Retransmisja nabożeństw
  • Wykłady teologiczne
  • Audycje mniejszości narodowych

Historia

Radio ORTHODOXIA jako pierwsza prawosławna rozgłośnia radiowa w Polsce zostało powołane przez Jego Ekscelencje Najprzewielebniejszego Jakuba, biskupa białostockiego i gdańskiego 30 listopada 2001 roku. Rozgłośnia swój pierwszy próbny program wyemitowała 19 grudnia 2001 roku w dzień pamięci św. Mikołaja Cudotwórcy.

W niedzielę 15 września 2002 roku nastąpiło uroczyste poświęcenie i otwarcie siedziby Radia Orthodoxia w budynku parafialnym przy ul. Antoniuk Fabryczny 13 w Białymstoku. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali wspólnie Jego Ekscelencja Biskup Jakub, prezydent Białegostoku Ryszard Tur oraz gospodarz siedziby Radia Orthodoxia, proboszcz parafii Świętego Ducha ks. Jerzy Boreczko. Punktualnie o godz. 16.00 nadano w eter pierwszy oficjalny program Radia Orthodoxia.

Pierwszym wieloletnim dyrektorem radia był ks. Jan Kojło. To pod jego skrzydłami rozgłośnia stale się rozwijała, rozszerzając swój zasięg oraz wydłużając czas emisji programów. Początkowo radio Orthodoxia emitowało audycje codziennie przez dwie godziny. Od roku 2006 zwiększono emisję do trzech godzin ( od godziny 16:00 do 19:00). W 2010 znowu poszerzono czas antenowy do czterech godzin dziennie. Od 1 listopada 2015 roku radio Orthodoxia nadaje codziennie przez pięć godzin- od 16:00 do 21:00.

Program Radia Orthodoxia od początku istnienia jest adresowany do prawosławnych mieszkańców podlasia. Materiały emitowane na antenie mają za zadanie zwiększenie świadomości religijnej wśród prawosławnej społeczności oraz promocję chrześcijańskich wartości. W radiu od początku istnienia rozgłośni czytane i komentowane jest Pismo Święte, transmitowane są nabożeństwa, nadawane są audycje poświęcone prawosławnej teologii oraz zagadnieniom związanym życiem duchowym współczesnego człowieka. Istotnym elementem przekazu Radia Orthodoxia są również aktualne informacje z życia Cerkwi oraz wydarzeń społeczno-kulturalnych naszego regionu.

Dołącz do naszego zespołu!

Radio Orthodoxia tworzą ludzie, którzy chcą kultywować swoją prawosławną tradycję oraz dzielić się nią z innymi. Zapraszamy do współpracy wszystkich, niezależnie od wieku oraz miejsca zamieszkania. Dla nas liczą się szczere chęci.
Skontaktuj się z nami