Poświęcenie cerkwi w supraskim monasterze
Monaster Zwiastowania Bogurodzicy w Supraślu
W dniu modlitewnego wspomnienia Wszystkich Świętych, w niedzielę, 27 czerwca, w monasterze Zwiastowania Bogurodzicy w Supraślu odbyła się wyjątkowa, historyczna uroczystość. Po blisko czterdziestoletniej rekonstrukcji monasterskiej świątyni z początku XVI wieku, wysadzonej przez wojska hitlerowskie w 1944 r., poświęcona została główna świątynia monasteru – cerkiew Zwiastowania Bogurodzicy.
materiał przygotował: Tomasz Wasiluk
Posłuchaj tego programu
Uroczystościom przewodniczył Jego Eminencja Wielce Błogosławiony Sawa, Metropolita Warszawski i całej Polski. Towarzyszyli mu hierarchowie z zagranicy: metropolita Włodzimierza-Wołyńskiego i Kowla Włodzimierz (Ukraina), biskup Margweti i Ubisi Melchizedek (Gruzja) i z kraju: arcybiskup białostocki i gdański Jakub, arcybiskup wrocławski i szczeciński Jerzy, arcybiskup bielski Grzegorz, biskup łódzki i poznański Atanazy, biskup hajnowski Paweł, biskup supraski Andrzej, biskup siemiatycki Warsonofiusz, a także licznie przybyli duchowni z całej Polski.
Cerkiew Zwiastowania to obiekt szczególny z punktu widzenia duchowego i artystycznego. To ewenement w historii architektury. Ogniskuje się w nim dorobek dziejowy wielu narodów słowiańskich, zbiega się wiele tradycji i wpływów. Oryginalność architektury cerkwi Zwiastowania polega na połączeniu w budownictwie cerkiewnym gotyckiego i bizantyjskiego stylu. Konstrukcja cerkwi przypomina świątynie obronne Mądrości Bożej w Połocku, Synkowiczach i Małomożejkowie. Powstała w latach 1503-1511. Jej ściany pokryły freski autorstwa mnicha Nektariusza z Serbii. Świątynia została wysadzona przez wojska hitlerowskie w 1944 r. Od roku 1984 trwała jej wieloletnia odbudowa zakończona w roku bieżącym.
zdjęcia: hieromnich Serafim, Jarosław Charkiewicz, Sławomir Kiryluk, Aleksandra Jarosławska, Wojciech Stasiewicz/ orthodox.pl