Czwarte spotkanie z cyklu Wielkopostnej Wszechnicy odbyło się 26 marca w świetlicy parafialnej parafii Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku. Po wieczornym nabożeństwie zgromadzonych przywitał ks. proboszcz Marek Ławreszuk, który rozpoczął kolejną edycję wszechnicy i zapowiedział gościa. Prelegentem spotkania był doktor Paweł Grabowski, założyciel Fundacji Podlaskie Hospicjum Onkologiczne w Nowej Woli.
Hospicjum zajmuje się starszymi osobami nieuleczalnie chorymi zarówno w swojej siedzibie jak i wyjazdowo. Celem Fundacji jest również edukacja dzieci, studentów, pielęgniarek i lekarzy w jaki sposób opiekować się podopiecznymi.
Prowadzący spotkanie rozpoczął swój wykład od przytoczenia słów Św. Jana Złotoustego o miłosierdziu: „ Woda obmywa brud cielesny, a miłosierdzie niszczy brud duchowy”. Rozwijając tę myśl, miłosierdzie przemienia człowieka na lepsze i przybliża nas do Boga. Modlitwa bez miłosierdzia nie przynosi owoców.
Temat cierpienia, który jest nieodłącznym elementem miłosierdzia został omówiony na przykładzie cierpienia i męki Jezusa Chrystusa, który idąc do Jerozolimy z uczniami wie, że czeka go ukrzyżowanie. W tym momencie pojawia się u Niego to, czego doświadczają również osoby nieuleczalnie chore – troska o bliskich i to jak sobie poradzą po ich odejściu. Inne uczucia towarzyszące umierającemu to samotność i strach, które również przeżył Jezus Chrystus. Co istotne, bycie z chorym w tych trudnych chwilach to właśnie czynienie miłosierdzia. W ostatnim momencie przed śmiercią – agonii, w wielu przypadkach ostatnim aktywnym zmysłem pozostaje zmysł dotyku, dlatego bardzo ważnym jest trzymanie chorego za rękę, przytulenie czy pogłaskanie po głowie. Bardzo często osobami potrzebującymi wsparcia są nie tylko cierpiący, ale również ich bliscy.
Doktor Paweł zwrócił uwagę na rolę edukacyjną fundacji wobec osób pełniących opiekę nad chorymi tj. salowych, pielęgniarek oraz lekarzy. Niezwykle ważnym jest uczulanie ich na poszanowanie godności każdego pacjenta. Każdy człowiek zasługuje na szacunek, tym bardziej chory, który polega na pomocy innych.
Czynienie miłosierdzia innymi przynosi duchowe korzyści także tym, którzy je czynią. Uczy empatii, cierpliwości, szacunku do drugiego człowieka – cnót chrześcijańskich.
Fundacja utrzymuje się z datków i darowizn ludzi dobrej woli. Można ich wesprzeć przekazując 1% podatku na podany nr KRS: 0000328837 i zagłosować w plebiscycie Podlaska Marka Roku http://podlaskamarka.pl/glosowanie/?kid=4103
tekst oraz zdjęcie za: woskresienska.pl