Wszechnica Wielkopostna „Kult ikon na Podlasiu”. Spotkanie z Janem Grigorukiem.
Pierwsze spotkanie z cyklu Wielkopostnej Wszechnicy odbyło się 5 marca w świetlicy parafialnej Po wieczornym nabożeństwie zgromadzonych przywitał o. Marian Romańczuk, który zainaugurował kolejną edycję wszechnicy i zapowiedział gościa. Prelegentem spotkania był Jan Grigoruk, który zaprezentował temat: “Prawosławna ikonografia na Podlasiu”. Prowadzący wykład ukończył Szkołę Ikonograficzną w Bielsku Podlaskim, dzięki czemu posiada bogatą wiedzę na temat ikon, którą podzielił się ze słuchaczami. Głównym aspektem tematu były ikony Bogurodzicy czczone na naszych okolicznych terenach. W pierwszej kolejności została przybliżona historia Supraskiej Ikony Matki Bożej oraz jej kopie: Białostocka, Leśniańska i Krasnostocka (Różanostocka). Historia tego ostatniego miejsca jest o tyle ciekawa , że istniały tam 3 duże monastery. Jeden z nich był na tyle ogromny, że posiadał swoje filie w Grodnie i Petersburgu.
Następnie wspomniane zostały inne cudotwórcze ikony św. Antoniego Pieczerskiego w Narwi, św. Mikołaja czy św. Paraskiewy. Jako ciekawostkę rozmówca przytoczył fakt historyczny, mówiący o początkach kultu św. Antoniego zapoczątkowany na naszych terenach przez kijowskich mnichów.
Innym cudotwórczym wizerunkiem Matki Bożej jest ikona Pokrow (Opieki Bogurodzicy) w Puchłach. Nie należała ona do typu ikon Hodegetrii. Z miejscem tym wiązała się ciekawostka iż była to jedyna parafia, w której wierni składali inwentarz w ofierze.
Kończąc, Jan Grigoruk zaznaczył, że każda ikona czy to pisana czy papierowa (jak w Terespolu) może stać się cudotwórczą. Jak mówił św. Jan z Kronsztadu ikona staje się cudotwórczą nie dzięki wysiłkowi ikonopisca lecz dzięki modlitwom wiernych przed nią się modlących. Dlatego tak istotna jest nasza gorliwa modlitwa przed nią.
Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem ze strony wiernych, nie tylko parafian.
za: woskresienska.pl