25 czerwca 2017 roku monasterze w Jabłecznej odbywały się uroczystości ku czci św. Onufrego Wielkiego. Zapraszamy do wysłuchania retransmisji nabożeństwa całonocnego czuwania, któremu w przeddzień święta przewodniczył Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Abel Arcybiskup Lubelski i Chełmski w asyście hierarchów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, licznie zgromadzonego duchowieństwa oraz wiernych.
Zdjęcia Władysław Szołucha
Materiał dźwiękowy: Ihumen Sofroniusz i Daniel Kardasz
Jabłeczyńska ikona św. Onufrego
Ludowe przekazy głoszą, że nad Bugiem, gdzie obecnie wznosi się monaster, ukazał się zdziwionym rybakom św. Onufry i wypowiedział prorocze słowa: w tym miejscu będą sławić imię moje. Wkrótce po tym cudownym wydarzeniu przypłynęła tu Ikona Świętego, który ukazał się rybakom. Wieść o nowym cudownym wydarzeniu lotem błyskawicy obiegła pobliskie wsie i na miejsce cudu przybyła procesja z prawosławnym kapłanem i właścicielem ziemskim okolicznych posiadłości. Ikonę ustawiono pod dębem i wszyscy w uniesieniu wzywali: Święty Ojcze Onufry módl się za nami.
W tym odludnym miejscu, otoczonym borem i niebezpiecznymi mokradłami, nie można było pozostawić ikony bez należytej ochrony, toteż kilku mężczyzn postanowiło nie opuszczać tego miejsca i pełnić straż przy „darze niebiańskim”. Po kilku zaledwie dniach staneła w tym miejscu kapliczka i w niej umieszczono ikonę. Niebawem powstała pustelnia, która z czasem przekształciła się w monaster pod wezwaniem św. Onufrego Wielkiego – pustelnika egipskiego.
Historycy datują ikonę na XII-XIII wiek. Malowana jest na kredowym podkładzie, na cyprysowej skalnej desce o wymiarach 112 x 75 cm. Pokrywa ją srebrna „koszula” z wygrawerowanymi konturami drzew i rzeki Bug. Cała postać świętego jest widoczna, choć nieco przyciemniona. Św. Onufry jest przedstawiony w pozycji stojącej, z długą siwą brodą, sięgającą niżej kolan i sprawiającą wrażenie splecionej w warkocz. Cała postać promienieje blaskiem koncentracji modlitewnej. Ikona św. Onufrego umieszczona jest w głównej świątyni Monasteru Jabłeczyńskiego, w pierwszym rzędzie ikonostasu, z prawej strony.
za: klasztorjableczna.pl