W czwartek 10 maja 2018 o godz. 16:00 w hajnowskim Soborze Św. Trójcy rozpoczął się drugi dzień przesłuchań konkursowych XXXVII Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej. Zaprezentowało się 9 zespołów, z czego najliczniejszą grupę stanowiły chóry dziecięco-młodzieżowe.
1. Chór dziewczęcy Parafii Narodzenia NMP, Bielsk Podlaski (Polska) – chóry dziecięco- młodzieżowe.
Chór powstał w 2009 roku. Jego podstawowym zadaniem jest udział w niedzielnej św. Liturgii. Chór bierze udział w licznych uroczystościach, festiwalach i konkursach, takich jak: Przegląd Pieśni Paraliturgicznych w Siemiatyczach czy Festiwal „ Pod opieką Bogurodzicy” w Bielsku Podlaskim. Dyrygentem chóru jest Anna Fita.
2. Chór „Fest”, Mińsk (Białoruś) – chóry dziecięco – młodzieżowe.
Chór powstał w 1992 roku. Zespół posiada liczny dorobek artystyczny. Wśród nagród znajdziemy m.in.: nagrodę laureata Fundacji Prezydenta Republiki Białoruś, Grand Prix konkursu „Młode talenty Białorusi” czy II miejsce w Warszawskim Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym „Varsovia cantat”. Dyrygentem chóru jest Eleonora Storożuk.
3. Chór „Polichronion”, Odessa (Ukraina) – chóry parafialne miejskie.
Chór powstał w 2011 roku przy cerkwi katedralnej św. Spirydona z Tremituntu w Odessie. Śpiewa podczas nabożeństw i na koncertach. W repertuarze znajdują się kompozycje takich klasyków jak: D.Bortniańskiego, A.Wedela, P. Czesnokowa, jak również współczesnych kompozytorów: G. Łapajewa czy archimadryty Ionafana. Dyrygentem chóru jest Wiktorija Wierbienko.
4. Chór Parafii Prawosławnej św. proroka Eliasza, Białystok (Polska) – chóry parafialne miejskie.
Chór powstał w 1984 roku. Występował na MFHDMC w Hajnówce, brał udział w Wieczorach Muzyki Cerkiewnej w Bielsku Podlaskim. Rokrocznie bierze udział w Wieczorach Kolęd w Filharmonii Opery Białostockiej. Dyrygentem chóru jest Sławomir Jurczuk.
5. Chór „Axios”, Krzywy Róg (Ukraina) – chóry dziecięco-młodzieżowe.
Chór powstał w 2008 roku. Tworzą go uczniowie niedzielnej szkoły parafii św. Sergiusza z Radoneża i szkoły muzycznej w Krzywym Rogu. Zespół posiada liczne osiągnięcia do których należy m.in. I miejsce na Festiwalu dziecięco-młodzieżowym „ Pierwsze przebiśniegi” w Dnieprze. Dyrygentem chóru jest Swietłana Griebieniuk.
6. Chór Parafii Prawosławnej Hagia Sophia, Białystok (Polska) – chóry parafialne miejskie.
Chór istnieje już od ponad 20 lat. W chórze śpiewają kolejne pokolenia, licząc od momentu założenia parafii. Zespół uczestniczył w wielu koncertach okolicznościowych, śpiewał w ramach Dni Muzyki Cerkiewnej w Wałbrzychu. Dyrygentem chóru jest Andrzej Tokajuk.
7. Chór „Łampada”, Kursk (Rosja) – chóry dziecięco-młodzieżowe.
Chór istnieje od 2010 roku. Powstał na bazie niedzielnej szkoły cerkwi Wszystkich Świętych w Kursku. W chórze śpiewają dzieci i młodzież od 11 do 18 lat. Wizytówką chóru jest szeroki repertuar , na który składają się kompozycje P. Czajkowskiego, P. Czesnokowa, A. Archangielskiego, S. Rachmaninowa. Zespół był wielokrotnie nagradzany. Zdobył m.in. Grand Prix festiwalu „Tuła Prawosławna”. Dyrygentem chóru jest Rimma Czertowa.
8. Zespół wokolany „Dushechka”, Ryga (Łotwa) – chóry inne.
Zespół istnieje od 1996 roku i jest grupą wokalną Światowego Towarzystwa Kulturalnego „Inspiracje”. Tworzą go ludzie wykonujący różne zawody, których łączy miłość do muzyki. Grupa bierze udział w uroczystościach organizowanych przez Dumę Ryską, a także występuje na międzynarodowych konkursach. Dyrygentem zespołu jest Jurij Tiutiunnikow.
9. Charkowski Chór Chłopięcy, Charków (Ukraina) – chory dziecięco – młodzieżowe.
Chór powstał w 1990 roku przy średniej szkole muzycznej. Do repertuaru należą setki najważniejszych utworów chóralnej klasyki, m.in.: koncerty a capella D. Bortniańskiego, A. Archangielskiego, P. Czesnokowa czy sakralne i świeckie dzieła W.A. Mozarta, L. Beethovena, N. Leontowicza. Zespół koncertował m.in. w USA, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Rosji. Regularnie występuje z profesjonalnymi zespołami, orkiestrami opery i filharmonii. Dyrygentem jest Aleksiej Koszman.