W minioną niedzielę, po drugiej Św. Liturgii, w supraskim Monasterze odbyła się wystawa prac wykonanych przez dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ogrodniczkach. Był to efekt wielkiego malowania pamiętnika spotkania ze światem prawosławnego monasteru. Rysunki dzieci zostały zaprezentowane w korytarzu w budynku parafialnym. Dzieciom obecnym podczas wernisażu biskup supraski Andrzej wręczył upominki.
Dzieci zanim nauczą się dobrze mówić, już komunikują się z nami przy pomocy rysunków. Ich twórczość plastyczna to dla dorosłych kopalnia wiedzy i informacji o nich samych. Wystawa cieszyła się zatem zainteresowaniem nie tylko rodziców dzieci, ale i innych parafian. Z prac można było wyczytać, jak kolorowe są duszyczki najmłodszych i jakie zachowywania w świątyni ich interesują: stawianie świec, przykładanie się do ikon, przymiarki do przysługiwania czy też próby chóru.
W ekspozycji wystawy pomogła starsza młodzież uczestnicząca w odbywających się w weekend rekolekcjach (gowienijach). Wystawa stała się odzwierciedleniem przeżyć dzieci, ich emocji i zainteresowań, ciekawą formą aktywnego spędzenia czasu, połączeniem pokoleń pod dachem jednego monasteru.
Kilka dni wcześniej – w poniedziałek – trzydziestoosobowa grupa przedszkolaków odwiedziła Monaster. Dzieci obejrzały klasztorne budynki i świątynie spacerując wokół głównej cerkwi, po czym zwiedzały cerkiew św. Jana Teologa. Dowiedziały się jak należy zachowywać się w świątyni, co możemy zobaczyć. Najstarsze przedszkolaki weszły po schodach, aby zobaczyć, skąd w czasie nabożeństwa rozbrzmiewa głos chóru. Podziwiały cerkiew z góry. Wizytę zakończyło malowanie wspomnień i poczęstunek – przepyszne bułeczki z gorącą herbatą.
Tekst: Sławomir Kiryluk, Katarzyna Lisowska
Materiał: Grzegorz Wasiluk