Paschalne orędzie Jego Ekscelencji Arcybiskupa Jakuba
Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Arcybiskup Jakub
Zapraszamy do wysłuchania paschalnego orędzia Jego Ekscelencji Najprzewielebniejszego Jakuba Arcybiskupa Białostockiego i Gdańskiego.
fot. woskresienska.pl/ Adam Bruczko
Posłuchaj tego programu
Orędzie Paschalne Jego Ekscelencji Najprzewielebniejszego Jakuba, Arcybiskupa Białostockiego i Gdańskiego, do Czcigodnego Duchowieństwa, Miłujących Boga Braci i Sióstr Zakonnych i Wszystkich Wiernych Diecezji Białostocko-Gdańskiej
Chrystus Zmartwychwstał!
Bracia i siostry,
W dni święta Paschy przeżywamy wielką duchową radość – radość nieprzemijającą, która w połączeniu z nadzieją wytycza kierunek naszego życia i wszystkich naszych dążeń. Wypływa ona z faktu Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, który swoją śmiercią zwyciężył śmierć, przelaną krwią zmył nasze grzechy, a zmartwychwstając dał gwarancję zmartwychwstania i życia wiecznego wszystkim, którzy w Niego uwierzą i w swoim życiu będą podążać za Nim. Dzień paschalny jest właśnie dniem, w którym już teraz antycypujemy radość, która oczekuje nas w życiu wiecznym. Ma ona pozostawać w nas i towarzyszyć w trudnych momentach życia. Dzięki niej mamy przezwyciężać je, ciągle pamiętając do czego zmierzamy i po co są potrzebne wszystkie nasze wysiłki. Prócz trudności, które przynosi nam otaczająca rzeczywistość, chrześcijanie biorą na siebie dodatkowe brzemię, by znosząc je, łatwiej było osiągnąć cel, którym jest życie wieczne. Tymi dodatkowymi wysiłkami są post, modlitwa, jałmużna i wszelkie zmagania duchowe. Nie przypadkowo zachęca nas do tego Cerkiew szczególnie przed Paschą – są one bowiem ważnymi elementami duchowej terapii, którą przechodzimy przygotowując się do wielkiego i radosnego święta. By wytłumaczyć to apostoł Paweł w 1 Liście do Koryntian przywołuje przykład zawodów sportowych i mówi: Każdy, który staje do zapasów, wszystkiego sobie odmawia; oni, aby zdobyć przemijającą nagrodę, my zaś nieprzemijającą. Ja przeto biegnę nie jakby na oślep; walczę nie tak, jakbym zadawał ciosy w próżnię, lecz poskramiam moje ciało i biorę je w niewolę, abym innym głosząc naukę, sam przypadkiem nie został uznany za niezdatnego (1Kor 9, 23-27). To dlatego Paschę poprzedza post, podczas którego wierny ma przygotować się do święta. Winniśmy być świadomi, że post i modlitwa są wsparciem maratonu całego naszego życia, po którym oczekuje nas udział zwycięzców na piedestale Królestwa Niebios.
Dziś, w dzień największego święta, by się weselić zapraszani są jednak wszyscy, nie tylko ci którzy pościli. Święty Jan Złotousty w przepięknej homilii na święto Paschy odwołuje się do słów przypowieści Chrystusa o robotnikach winnicy i mówi żeby wszyscy dziś przyszli i korzystali z dobroci Pana: „Wejdźmy wszyscy do radości Pana swego: i pierwsi, i drudzy nagrodę przyjmijcie. Bogaci i ubodzy wszyscy razem się cieszcie. Wstrzemięźliwi i leniwi, ten dzień uczcijcie. Ci, co pościli i co nie pościli, weselcie się dziś. (…) Wszyscy nasyćcie się ucztą wiary, wszyscy przyjmijcie bogactwo miłosierdzia”.
Stąd dziś, w dzień Zmartwychwstania radując się i weseląc, śpiewamy w kanonie jutrzni: „Świętujmy śmierci utrupienie, piekła obalenie i życia nowego początek, a tańcem i hymnem wychwalajmy Sprawcę – Jedynego błogosławionego Boga ojców naszych najchwalebniejszego” (7 pieśń).
Bracia i siostry, radując się i weseląc zwycięstwem życia nad śmiercią nie możemy zapominać, że współczesny świat odwraca się od tego Który zwyciężył śmierć. Musimy mieć świadomość, że żyjemy w czasach zmiennych i bardzo skomplikowanych. Wprawdzie nikt nas nie prześladuje, ale bycie prawdziwie wierzącym nie jest proste. Współczesny świat nie zmusza nas wprawdzie, by bezpośrednio wyrzekać się Chrystusa, ale odbywa się to niejednokrotnie w sposób zawoalowany. Współczesna ideologia liberalno-pozytywistyczna spycha przekonania religijne człowieka do sfery czysto prywatnej. Każdy, kto stara się żyć według zasad religijno-moralnych traktowany jest jako niedostosowany do reguł współczesnego świata i uważany za staroświeckiego. Coraz bardziej staje się widocznym, że człowiek, który chce iść za głosem sumienia jest uznawany za pozbawionego wiedzy o mechanizmach społecznych. Wierzący, który stara się żyć według zasad moralnych i sumienia, staje się współczesnemu światu niewygodny. Dzieje się tak, bowiem zasady demokracji przenoszone są na sferę światopoglądową, a stąd zasady moralne zaczyna dyktować większość. Jesteśmy o krok od sytuacji kiedy człowiek wierzący będzie ośmieszany i wyszydzany.
Bracia i siostry,
Każdy z nas jest wezwany do trwania w wierze i głoszenia zbawienia przez wiarę w Chrystusa. Szczególny akcent powinien być położony na wychowanie w wierze naszych najmłodszych; przede wszystkim na uczeniu ich prawdziwej modlitwy, będącej rzeczywistą rozmową z Bogiem. Inaczej rzuceni w wir pseudowolności i różnych nowych ideologii, jeśli nie będą mieli oparcia w wierze i moralnego wsparcia najbliższych, pozostawieni samym sobie, staną się łatwym łupem nowych form uzależnień i ateizmu.
Cerkiew daje nam mocny oręż w walce – w postaci modlitwy, postu i sakramentów. Praktykując je jednoczymy się z Bogiem i trwamy w Nim. Radość trwania w Bogu odczuwamy szczególnie dziś, świętując Zmartwychwstanie Chrystusa, uczestnicząc w paschalnych nabożeństwach.
W ten wielki i święty dzień Zmartwychwstania Chrystusa z duchową radością pozdrawiam: miłujące Boga duchowieństwo, mnichów i mniszki, naszą młodzież i dzieci, i wszystkich wiernych diecezji białostocko-gdańskiej oraz życzę, aby paschalna radość stała się udziałem nas wszystkich.
Błogosławieństwo Zmartwychwstałego Pana Jezusa Chrystusa niech będzie z Wami. Amen.
Chrystus Zmartwychwstał – Zaiste Zmartwychwstał!
+ Jakub
Prawosławny Arcybiskup Białostocki i Gdański
Białystok – Gdańsk, Pascha Chrystusowa 2021 r.