Radio Orthodoxia
Radio Orthodoxia
Powitanie Świętego Ognia w Polsce. Pascha 2022
/

W Wielką Sobotę 23 kwietnia br., po raz trzynasty w historii Cerkwi prawosławnej w Polsce, został dostarczony do naszej Ojczyzny św. Ogień z bazyliki Zmartwychwstania Pańskiego w Jerozolimie. Błogosławiony Ogień pojawia się w Wielką Sobotę na Grobie Zbawiciela, po modlitwie prawosławnego patriarchy Jerozolimy. W bieżącym roku św. Ogień zstąpił o godzinie 13.31 czasu polskiego.

Dostarczenie św. Ognia z Jerozolimy do Polski było możliwe dzięki wsparciu wiernych naszej Cerkwi – sponsorów, pokaźnej pomocy finansowej marszałka Województwa Podlaskiego i pomocy organizacyjnej Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Błogosławiony Ogień w godzinach wieczornych został przekazany Jego Eminencji metropolicie Sawie przez biskupa hajnowskiego Pawła, stojącego na czele tegorocznej delegacji do Jerozolimy. Na ręce JE Najprzewielebniejszego Jakuba Arcybiskupa Białostockiego i Gdańskiego przekazał go w Wielką Sobotę marszałek Artur Kosicki w towarzystwie Sławomira Nazaruka, radnego sejmiku.  Zapraszamy do wysłuchania relacji z tego wydarzenia.