Słuchaj nas przez Internet
Nasze konto Radio utrzymuje się z dobrowolnych ofiar PKO BP SA
I Oddział Regionalny
w Białymstoku
10 1020 1332 0000 1002 0210 7340
Wszystkim ofiarodawcom
Spasi Hospodi
Reklama
Kontakt Radio Orthodoxia
ul. Antoniuk Fabryczny 13
15-762 Białystok
tel. (085) 679-38-38
E-mail
Audycje
Lektura książek na antenie Radia ORTHODOXIA
Nieświęci święci i inne opowiadania - Archimandryta Tichon

Książka niezwykła. Nie dlatego, że stała się bestsellerem prawosławnej literatury Rosji, gdzie sprzedano jej ponad milion egzemplarzy, a jej autorem jest porzełożony jednego z najbardziej znanych klasztorów w Moskwie - monasteru Spotkania Włodzimierskiej Ikony Matki Bożej. Nie dlatego też, że jest zbiorem opowieści o życiu mnichów spisanym przez ich świadka i uczestnika, chociaż to jest niewątpliwie jej atutem.

Jej niezwykłość wyraża się w tym, że Archimadryta Tichon, portretując życie monastyczne, przenosi czytelnika do Związku Radzieckiego i otwiera przed nim barmy jedynego klasztoru, który nie został przez władze zamknięty i zachował nieprzerwaną tradycję życia mniszego oraz ciągłość posługi starców - monasteru w Pskowie. Przenosi tam czytelnika, by przedstawić sylwetki ludzi, których znał osobiście i w życiu których dostrzegał świadectwo mocy i miłości Boga. /za www.bratczyk.pl
Wspomnienia ze Świętej Góry Atos - Archimandryta CherubinNiniejsza książka do duchowy skarb pozostawiony przez Starca Archimandrytę Cherubina przed swoim odejściem do wiecznego życia. Zawarł tu wspomnienia ze swej posługi mniszej na św. Górze Atos. Książka bogata jest w prawdziwą hagiorycką tradycję, nauki, a także opisy największych osobistości św. Góry Atos owych czasów. Pomimo jedynie kilkuletniego pobytu Starca w tym świętym miejscu, a także młodego wieku, zdołał on pozostawić po sobie żywy i trwały ślad swojej czystej duszy i siły modlitwy.


Słowa t. 1; Z Bólem i Miłością o współczesnym człowieku - Starzec Paisjusz Hagioryta
Podczas środowych spotkań z Radiem Orthodoxia prezentujemy fragmenty książki Starca Paisjusza Hagioryty z serii "Słowa" tom 1 - "Z bólem i miłością o współczesnym człowieku".

Autor książki - błogosławiony starzec Paisjusz, doskonalił się duchowo między innymi na Świętej Górze Atos. Notatki zawarte w książce to duchowy testament Starca. Pisarski styl Paisjusza odznacza się prostotą, błyskotliwością, żywym i niepowtarzalnym humorem. Fragmenty z tej książki prezentujemy na antenie naszego radia cyklicznie - co tydzień w każdą środę.Misterium Modlitwy : Przewodnik zmagań duchowychW tej publikacji odnajdziecie fragmenty wspomnień, przemyśleń i zapisów Świętych Ojców Cerkwi. Każdy rozdział niesie za sobą swoiste pouczenie i naukę dla Czytelnika. Książka "Misterium modlitwy" to wspaniały przewodnik, w którym każdy znajdzie dla siebie cenną myśl.

Ojcowie zapewniają, że życie duchowe jest nauką nauk, a modlitwa jest elementarzem tej nauki. W modlitwie bowiem człowiek łączy się z Bogiem. Toteż powinniśmy rozpatrywać ją w połączeniu z innymi cnotami, które poprzedzają ją i rosną właśnie dzięki niej.Listy Misjonarskie św. Mikołaja Serbskiego"Listy Misjonarskie" to autentyczne notatki św. Mikołaja Serbskiego, mnicha, kapłana, wykładowcy w Seminarium Duchownym w Belgradzie, archimandryty. W roku 1941 za krytykę nazizmu aresztowano go i osadzono w monasterze Ljubostir Vojnovici, a we wrześniu 1944 roku wywieziono do obozu koncentracyjnego w Dachau. Święty został kanonizowany przez Prawosławny Kościół Serbski w 2003r.

"Listy misjonarskie", pisane w latach 30. XX w., wydano pośmiertnie w roku 1977.
Książka napisana jest prostym językiem, jednak teksty posiadają niezwykłą siłę i głębię duchowych przemyśleń.Zuzia Opolska