Słuchaj nas przez Internet
Nasze konto Radio utrzymuje się z dobrowolnych ofiar PKO BP SA
I Oddział Regionalny
w Białymstoku
10 1020 1332 0000 1002 0210 7340
Wszystkim ofiarodawcom
Spasi Hospodi
Reklama
Kontakt Radio Orthodoxia
ul. Antoniuk Fabryczny 13
15-762 Białystok
tel. (085) 679-38-38
E-mail
O radiu
Wspomóż Radio ORTHODOXIA - przekaż 1% podatku!Do końca kwietnia, rozliczając się z podatków z urzędem skarbowym, można zadeklarować wpłatę 1% podatku na organizacje pożytku publicznego.

Wzorem ubiegłego roku, dzięki uprzejmości Fundacji OIKONOMOS swoim 1% podatku można wspomóc działalność Radia ORTHODOXIA. W bieżącym roku zniesiono obowiązek wpisywania nazwy organizacji - wystarczy jedynie podać w odpowiedniej rubryce składanego zeznania podatkowego numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego, czyli numer KRS:

0000179149


Proponowana do przekazania kwota nie może być wyższa niż jeden procent podatku i trzeba ją zaokrąglić do pełnych dziesiątków groszy w dół.

Ponadto w zeznaniu podatkowym należy określić cel szczegółowy przekazywanej kwoty 1% podatku :

NA RADIO ORTHODOXIA


Prosimy również w rubryce nr 134 (PIT 37) o wyrażenie zgody (zaznaczając "X") na przekazanie danych osobowych darczyńcy. W ten sposób będziemy mogli podziękować modlitewnie wszystkim, którzy wspierają działalność Radia ORTHODOXIA.

Fundacja OIKONOMOS za zgromadzone w ten sposób fundusze wesprze działania mające na celu dalszy rozwój Radia ORTHODOXIA.

Za wszystkie Wasze ofiary serdeczne spasi Hospodi!


Podsumowanie akcji 1% podatku
W 2010 roku po raz kolejny dzięki uprzejmości Fundacji OIKONOMOS rozliczając się z Urzędem Skarbowym można było zadeklarować wpłatę 1% podatku na Radio Orthodoxia. Wielu naszych słuchaczy skorzystało z tej możliwości chcąc tym samym wesprzeć działalność naszego radia. Kwoty 1% spływały z Urzędów Skarbowych przez wiele miesięcy ale w końcu dotarły wszystkie.Zebrana suma to 12.625 złotych - jest to suma prawie dwukrotnie większa od zebranej w 2009 roku. Przyjmujemy to jako przejaw Waszego zaufania i poparcia dla wszelkich naszych działań. Zebrana kwota zostanie już wkrótce przekazana Radiu przez Fundację OIKONOMOS z przeznaczeniem na zakup profesjonalnych urządzeń do transmisji "na żywo" najważniejszych wydarzeń cerkiewnych i kulturalnych. O wszelkich działaniach będziemy oczywiście informować Was na antenie radia i na naszej stronie internetowej.

Dlatego raz jeszcze serdecznie dziękujemy za przekazany nam dar i zaręczamy że zostanie on dobrze spożytkowany. Jedyne co możemy Wam w zamian ofiarować to naszą modlitewną pamięć.

Szczególne słowa podziękowania kierujemy na ręce Zarządu Fundacji OIKONOMOS, dzięki któremu akcja odniosła taki sukces.

Spasi Was Hospodi!
Umowa o współpracy pomiędzy Radiem Orthodoxia a Narodową Teleradiokompanią Republiki Białoruś
W trosce o białoruskojęzyczne audytorium rozgłośni radiowej Radia Orthodoxia dnia 29 czerwca 2010 roku podpisana została w Mińsku umowa o wzajemnej współpracy pomiędzy Radiem Orthodoxia a Narodową Państwową Teleradiokompanią Republiki Białoruś.
Głównym celem współpracy będzie głoszenie białoruskiej sztuki, historii, tradycji ludowych, wsparcie współrodaków mieszkających w Polsce w zachowaniu i rozwoju języka białoruskiego i kultury narodowej.
Realizacja umowy odbywać się będzie poprzez emisję na antenie Radia Orthodoxia wybranych audycji Radia Białoruś (w języku białoruskim).

To bardzo ważny dzień w historii naszego radia - mówi dyrektor Radia Orthodoxia - ks. Jan Kojło. Od samego początku istnienia naszej rozgłośni pragnęliśmy mówić do naszych słuchaczy nie tylko w języku polskim ale także w językach ojczystych naszych mniejszości narodowych: białoruskim i ukraińskim. Najpierw - dzięki pracy p. Ludmiły Łabowicz i wsparciu Związku Ukraińców Podlasia - powstał ukraińskojęzyczny program Ukraińskie Słowo. Spotkał się on z bardzo przychylnym odzewem i dlatego skupiliśmy uwagę na stworzeniu programów w języku białoruskim. Nasze starania o wzajemną białorusko-polską współpracę poparli J.E. Arcybiskup Białostocki i Gdański Jakub oraz Minister Kultury Republiki Białoruś Paweł Łatuszka. Wielkie słowa uznania składam również na ręce kierownictwa rozgłośni Białoruś - Głównego Dyrektora Nauma Galperowicza i jego zastępcy - Rusłana Prochorowa za życzliwość i codzienny trud w realizacji warunków umowy. Dziękuję także innym osobom które walnie przyczyniły się do zaistnienia języka białoruskiego na antenie Radia Orthodoxia, m.in. Dyrektorowi Domu Kultury Białoruskiej w Białymstoku - Aleksandrowi Karaczunowi i Przewodniczącemu stowarzyszenia Radzima z Mińska - Maksymowi Dubianok. Dzięki im i wielu innym życzliwym ludziom już wkrótce na antenie naszego radia usłyszymy także język białoruski.

Na antenie Radia Orthodoxia emitowane będą najciekawsze audycje Radia Białoruś w języku białoruskim. Dostępne one będą również na stronie internetowej Radia Orthodoxia.
Wspomóż Radio ORTHODOXIA 1% podatkuDo końca kwietnia, rozliczając się z podatków z urzędem skarbowym, można zadeklarować wpłatę 1% podatku na organizacje pożytku publicznego.

Wzorem ubiegłego roku, dzięki uprzejmości Fundacji OIKONOMOS swoim 1% podatku można wspomóc działalność Radia ORTHODOXIA. W takim przypadku należy podać w odpowiedniej rubryce składanego zeznania podatkowego nazwę organizacji:

FUNDACJA OIKONOMOS


oraz jej numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego, czyli numer KRS:

0000179149


Proponowana do przekazania kwota nie może być wyższa niż jeden procent podatku i trzeba ją zaokrąglić do pełnych dziesiątków groszy w dół.

Ponadto w zeznaniu podatkowym należy określić cel szczegółowy przekazywanej kwoty 1% podatku (w formularzu PIT 37 to rubryka 128, a w PIT 36 - 309)

NA RADIO ORTHODOXIA


Prosimy również w rubryce nr 129 (PIT 37) o wyrażenie zgody (zaznaczając "X") na przekazanie danych osobowych darczyńcy. W ten sposób będziemy mogli podziękować modlitewnie wszystkim, którzy wspierają działalność Radia ORTHODOXIA.

Fundacja OIKONOMOS za zgromadzone w ten sposób fundusze wesprze działania mające na celu dalszy rozwój Radia ORTHODOXIA. W tym roku planujemy zakup urządzeń, które pomogą nam w prowadzeniu transmisji "na żywo" z różnych wydarzeń cerkiewnych i kulturalnych.

Za wszystkie Wasze ofiary serdeczne spasi Hospodi!
Podsumowanie akcji 1% podatku 2009
W 2009 roku dzięki uprzejmości Fundacji OIKONOMOS rozliczając się z Urzędem Skarbowym można było zadeklarować wpłatę 1% podatku na Radio Orthodoxia. Wielu naszych słuchaczy skorzystało z tej możliwości chcąc tym samym wesprzeć działalność naszego radia. Kwoty 1% spływały z Urzędów Skarbowych przez wiele miesięcy ale w końcu dotarły wszystkie.Zebrana suma to 6.900 złotych. Kwota ta została przekazana Radiu przez Fundację OIKONOMOS z przeznaczenia na zakup nowego nadajnika o dużo większej mocy niż obecnie używany. Planowany nadajnik - firmy ITELCO - został już przez nas zakupiony (za kwotę 10.000 złotych) i czeka na zainstalowanie i oczywiście uruchomienie o czym z pewnością poinformujemy na antenie radia i na naszej stronie internetowej.

Dlatego raz jeszcze serdecznie dziękujemy za przekazany nam dar i zaręczamy że zostanie od dobrze spożytkowany. Jedyne co możemy Wam w zamian ofiarować to naszą modlitewną pamięć.

Szczególne słowa podziękowania kierujemy na ręce Zarządu Fundacji OIKONOMOS, dzięki któremu akcja odniosła taki sukces.

Spasi Was Hospodi!na zdjęciu: nowy nadajnik Radia Orthodoxia
Wizyta abpa Jakuba w radiu Orthodoxia
W niedzielę, 1 listopada arcybiskup białostocki i gdański Jakub dokonał wizyty w siedzibie radia Orthodoxia.

Podczas spotkania z dyrektorem radia - ks. Janem Kojło i dziennikarzami, władyka zapoznał się z bieżącymi sprawami radia (m.in. nowymi współpracownikami czy problematyką organizacji).

Abp Chryzostom w Radiu Orthodoxia
20 sierpnia abp Chryzostom II wraz z pozostałymi członkami delegacji Cypryjskiego Kościoła Prawosławnego, hierarchami i duchownymi PAKP odwiedził siedzibę Radia Orthodoxia.

Arcybiskup Chryzostom udzielił wywiadu nt. sytuacji prawosławnych na Cyprze.Wsparcie dla Radia ORTHODOXIA z 1% podatku
Do końca kwietnia, rozliczając się z podatków z urzędem skarbowym, można zadeklarować wpłatę 1% podatku na organizacje pożytku publicznego. Od ubiegłego roku dużo łatwiej jest przeznaczyć 1%. Urząd Skarbowy przejmuje na siebie obowiązek jego przekazywania. Należy tylko wybrać organizację pożytku publicznego (OPP), która ma otrzymać pieniądze. Resztę załatwia urząd.

Jeśli chcesz swoim 1% podatku wspomóc działalność Radia ORTHODOXIA należy podać w odpowiedniej rubryce składanego zeznania podatkowego nazwę organizacji:

FUNDACJA OIKONOMOS


oraz jej numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego, czyli numer KRS:

0000179149


Proponowana do przekazania kwota nie może być wyższa niż jeden procent podatku i trzeba ją zaokrąglić do pełnych dziesiątków groszy w dół.

Ponadto w zeznaniu podatkowym należy określić cel szczegółowy przekazywanej kwoty 1% podatku (w formularzu PIT 37 to rubryka 128, a w PIT 36 - 309)

NA RADIO ORTHODOXIA


Prosimy również w rubryce nr 129 (PIT 37) o wyrażenie zgody (zaznaczając "X") na przekazanie danych osóbowych darczyńcy. W ten sposób będziemy mogli podziękować modlitewnie wszystkim, którzy wspierają działalność Radia ORTHODOXIA.

Fundacja OIKONOMOS za zgromadzone w ten sposób fundusze wesprze działania mające na celu poprawę propagacji i jakości sygnału Radia ORTHODOXIA. Planowany jest zakup bardzo specjalistycznych urządzeń, które w znacznym stopniu poprawią sygnał naszego Radia.

Za wszystkie Wasze ofiary serdeczne spasi Hospodi!
Ponad 1000 osób odwiedziło nową stronę Radia Orthodoxia!
Mimo upływu zaledwie kilku dni, od kiedy nowa strona Radia Orthodoxia pojawiła się w sieci licznik osób, które ją odwiedziły, grubo już przekroczył tysiąc.

Dziękujemy za wielki kredyt zaufania, którym nas obdarzyliście i zapraszamy do codziennej lektury naszej strony oraz słuchania Radia Orthodoxia!

Prosimy jednocześnie o wszelkie uwagi nt. funkcjonowania strony i radia. Aby wyrazić swoją opinię prosimy skorzystać z formularza na stronie "Kontakt" lub pisać na adres: radio@orthodoxia.pl
Nowy stół emisyjny już jest!
Dnia 26 października w cerkwiach miasta Białegostoku i okolic przeprowadzono kwestę na potrzeby Radia Orthodoxia. Jak mogliśmy się dowiedzieć z odezwy ks. Dyrektora - zgromadzone fundusze miały posłużyć zakupowi nowego stołu emisyjnego - najważniejszego urządzenia w studiu radiowym. Dotychczasowy stół marki Fonia miał już za sobą ponad 20 lat eksploatacji i potrzebował natychmiastowej wymiany.

Dziś z przyjemnością pragniemy Państwu zakomunikować, iż nowy stół emisyjny został już zakupiony i dotarł już do Radia Orthodoxia! Jest to cyfrowy stół emisyjny STUDER OnAir 1000, który mamy nadzieję posłuży przez kolejnych wiele lat.

Serdecznie dziękujemy wszystkim ofiarodawcom za wasze finansowe wsparcie okazane podczas przeprowadzanej w cerkwiach kwesty.
Szczególne słowa podziękowania kierujemy na ręce p. Anatola Kraśko, który pomógł nam w podłączeniu i uruchomieniu nowego urządzenia.

Spasi Was Hospodi!na zdjęciu: nowy stół emisyjny Radia Orthodoxia - STUDER OnAir 1000
Wizyta Prezydenta Miasta Białegostoku w Radiu Orthodoxia
Dokładnie rok po wyborze na stanowisko Prezydenta Miasta Białegostoku - 25.11.2007r. p.Tadeusz Truskolaski odwiedził Radio Orthodoxia by w niedzielne popołudnie wziąć udział w audycji radia.

Na antenie radia udzielił ponad półgodzinnego wywiadu, po czym na żywo odpowiadał na pytania słuchaczy. Pan Prezydent opowiadał o dotychczasowych działaniach w magistracie miejskim jak i przybliżył plany na przyszłość.na zdjęciu: Prezydent Miasta Białegostoku - Tadeusz Truskolaski w Radiu Orthodoxia
Jubileusz Radia
Rok 2007 był rokiem jubileuszowym dla Radia Prawosławnej Diecezji Białostocko – Gdańskiej. Radio Orthodoxia obchodzi bowiem swoje 5 rocznicę istnienia. Z tej okazji 7 października 2007 w cerkwi św. Ducha w Białymstoku Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Jakub Biskup Białostocki i Gdański odprawił nabożeństwo dziękczynne (molebien) w intencji pracowników i wolontariuszy Radia.

Władyka odznaczył Listem Pochwalnym byłych oraz obecnych współpracowników Radia Orthodoxia, którzy poprzez swoja prace w Radiu trudzili się dla dobra Cerkwi. Listy Pochwalne otrzymali:

- ks. Jan Kojło - Dyrektor Radia Orthodoxia
- Piotr Czaban
- Katarzyna Gryciuk
- Dariusz Grzybek
- Paweł Kondel
- Andrzej Krejza
- Paweł Remża
- Marta Sołowiejna zdjęciu: J.E. Biskup Jakub podczas celebracji dziękczynnego molebna
Trudne początki
Radio ORTHODOXIA zostało powołane dekretem J.E. Biskupa Jakuba z dnia 30 listopada 2001 roku. Swoją pierwszą audycję wyemitowało 19.12.2001r. - w dniu, kiedy czcimy pamięć św. Mikołaja.

W niedzielę 15.09.2002r. o godz. 15.00 nastąpiło uroczyste otwarcie Radia Orthodoxia. Poświecenia pomieszczeń redakcji dokonał Jego Ekscelencja Biskup Białostocki i Gdański Jakub. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali wspólnie Jego Ekscelencja Biskup Jakub, prezydent Białegostoku Ryszard Tur oraz proboszcz parafii pw. Świętego Ducha ks. Jerzy Boreczko. Punktualnie o godz. 16.00 nadano w eter pierwszy oficjalny program Radia Orthodoxia.

Nie był to jednak start od zera. Radio Orthodoxia już od kilku miesięcy w ramach emisji próbnej nadawało swój program. Miało to na celu sprawdzenie sprzętu i nadajnika oraz przygotowanie zespołu, który poprowadzi codzienne audycje. Pracownicy to zarówno osoby z doświadczeniem nabytym w Radiu Białystok, jak też wolontariusze, którzy dopiero uczą się zawodu. Radio Orthodoxia rozpoczęło już swą misję - misję, gdyż Radio ma nie tylko informować, ale też propagować kulturę i tradycje prawosławne wśród mieszkańców regionu, i tych prawosławnych, i tych nieprawosławnych, którzy się prawosławiem interesują.

Na początku było wiele problemów zarówno natury finansowej jak i technicznej. Radio nie posiadało własnego emisyjnego i studyjnego a korzystał z urządzeń użyczonych przez Radio CCM z Gliwic. Nikt z zespołu redakcyjnego nie miał też wystarczającego doświadczenia by tworzyć samodzielnie tak długie audycje. Pierwsze programy powstawały więc w pocie, bólach i... łzach...

Z czasem zespół zaczął nabierać doświadczenia a dzięki ofiarności wiernych i osobistemu zaangażowaniu J.E. Biskupa Jakuba radio kompletowało niezbędny do swej działalności sprzęt. Każdy chyba pamięta społeczną akcję zbierania funduszy na zakup nadajnika dla Radia Orthodoxia. Akcję zakończoną powodzeniem.

Nie oznacza to jednak, że Radio nie ma już żadnych problemów. Wręcz przeciwnie - wsparcie jest mile widziane, zarówno te finansowe, jak i te ze strony wolontariuszy, którzy mają odpowiednie predyspozycje i chcą się sprawdzić w pracy w prawosławnym radiu. Redakcja oczekuje także współpracy w dziedzinie informacji, na temat wydarzeń z życia prawosławnej społeczności regionu.na zdjęciu: wizyta J.E. Biskupa Jakuba w radiu - rok 2003
Zuzia Opolska